Proces produkcji – Kostkamydla
15637
page-template-default,page,page-id-15637,page-child,parent-pageid-15301,theme-bridge,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,woocommerce-no-js,yith-wcbm-theme-bridge,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,columns-4,qode-product-single-wide-gallery,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Proces Produkcji – czyli jak powstaje mydło…
 

Tak naprawdę tworzenie mydła wcale nie zaczyna się od mieszania składników, ono rozpoczyna się znacznie wcześniej, bo najczęściej w kuchni lub na łące, gdy znajduję główny składnik nowej receptury. Czasem to zioło, kwiat czy kora, innym razem jogurt, owies, a nawet piwo.

Później siadam przed komputerem i tworzę recepturę, czyli kombinację wybranych tłuszczy, tak by kostki były twarde, dobrze się pieniły i jednocześnie odżywiały skórę. Musicie bowiem wiedzieć, że tłuszcze w mydłach pełnią różne role i tak na przykład olej rycynowy i kokosowy dają pianę, oliwa, olej ryżowy czy migdałowy sprawiają, że mydło jest delikatne i odpowiednie dla skóry wrażliwej, a masła, takie jak shea, kakaowe czy mango sprawiają, że kostka staje się odżywcza i nadają jej twardości.

Po stworzeniu receptury przychodzi czas na projektowanie wyglądu, koloru i zapachu. Tu kończą się reguły i zaczyna zabawa. Dziesiątki zapachów, setki kolorów, tysiące wzorów i faktur. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i naturalność składników, odstępstwem bywają jedynie olejki zapachowe*, dla których przy całkowicie naturalnych składach mydeł mogę zrobić wyjątek.

W tym miejscu rozpoczyna się bezpośredni proces produkcji. Najpierw odmierzane i topione są tłuszcze stałe, następnie dolewane do nich oleje płynne. W drugim garnku mieszany jest płyn (ziołowy napar, woda lub mleko roślinne) i soda kaustyczna, tak właśnie powstaje ług. Gdy obie mieszaniny znacznie ostygną i wyrównają się ich temperatury ług jest ostrożnie wlewany do olejów. Teraz w ruch idzie blender, do gęstniejącej masy mydlanej dodawane są substancje zapachowe i naturalne dodatki ( m.in. kakao, kawa, węgiel aktywny). Następnie całość wylewana jest do drewnianych form, w których blok mydlany twardnieje i dokańcza się proces saponifikacji**.

Po 24 godzinach blok wyciągany jest z formy i krojony na pojedyncze kostki, które trafiają wprost do suszarni, by tam leżakować minimum 6 tygodni. W tym czasie kostki nabierają ostatecznej twardości, ich Ph spada, stają się więc delikatniejsze dla skóry i lepiej się pienią. Po okresie leżakowania gotowe kostki pakowane są w etykiety i gotowe na zawitanie do nowych domów.

 

*Olejki zapachowe – syntetyczne substancje zapachowe, w przeciwieństwie do olejków eterycznych, które są destylowane lub bezpośrednio wyciskane z roślin.

*saponifikacja – reakcja chemiczna zmydlania tłuszczu prowadzona w obecności NaOH, w wyniku której powstaje gliceryna i mydła sodowe.

 

 

Join Waitlist We will inform you when the product arrives in stock. Just leave your valid email address below.
Email Quantity We won't share your address with anybody else.